Jak wygląda
nauka w Polonijce?

Program nauczania w Polonijce jest bardzo elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Zespół nauczycieli doświadczonych w nauce języka polskiego jako obcego i drugiego przygotował zestaw interaktywnych materiałów edukacyjnych zgodnych z polską podstawą programową. Wszystkie materiały zostały umieszczone na Internetowej Platformie Edukacyjnej.

GOTOWE SCENARIUSZE

lekcyjne powstałe w oparciu o podręczniki szkolne. Wszystkie scenariusze wzbogacone zostały o obrazki, filmy i animacje. Dzięki nim nauka jest nie tylko zgodna z podstawą programową, ale również ciekawa i przyjemniejsza w odbiorze.

Co zawiera platforma?

Wiele zadań stworzonych przez nauczycieli jest interaktywnych, aby jak najbardziej zaangażować dzieci w proces nauczania.
Wszystkie scenariusze podzielone zostały na 36 tygodni nauki i 4 pory roku, abyś mógł odpowiednio rozplanować naukę z dzieckiem w czasie.

Wiemy, jak ważnym elementem nauczania jest motywacja, dlatego pod koniec każdego kwartału nauki dziecko może otrzymać dyplom z danego przedmiotu. Zaświadczenie można wydrukować i powiesić w pokoju dziecka:

Dyplom raz na trzy miesiące to za mało, aby zmotywować dziecko do nauki?

Według nas tak, dlatego każda aktywność Twojego dziecka na platformie (rozwiązanie zadania, przeczytanie bajki, wzięcie udziału w zajęciach z nauczycielem, itp.) zostaje nagrodzona gwiazdką, medalem, diamentem lub odznaką.

Pod koniec roku uczeń z największą liczbą diamentów może wymienić je na nagrodę:)

Jak wyglądają zajęcia z nauczycielami?

Polonijka oferuje swoim uczniom dwa rodzaje zajęć on-line z nauczycielem.
➔ Pierwsze z nich to Webinaria.

Są to 60-minutowe zajęcia on-line z nauczycielami. Każde Webinarium jest podsumowanie minionego tygodnia nauki. Zajęcia prowadzone są poprzez platformę używaną do wideokonferencji i wyposażoną w tablicę multimedialną. Dzieci widzą nauczyciela na obrazie z kamery, ale on nie widzi dzieci. Wszyscy komunikują się za pośrednictwem czatu, który jest widoczny podczas lekcji.

Nauczyciele prowadzą lekcje w formie wykładu, uzupełniając go licznymi prezentacjami, grami, zabawami, testami i filmami. Dzięki temu dzieci z chęcią uczestniczą w zajęciach, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

W trakcie zajęć nauczyciel cały czas angażuje dzieci do nauki, zadając im pytania i wpisując poprawne odpowiedzi wybrane spośród propozycji podawanych przez nich na czacie.

➔ Drugim rodzajem zajęć są Wideospotkania.

Są to 45-minutowe zajęcia on-line z nauczycielami prowadzone w 3-5 osobowych grupach raz w miesiącu. Wszyscy uczestnicy widzą się i słyszą, więc potrzebny jest dodatkowy sprzęt: słuchawki, kamera, mikrofon (mogą być te wbudowane w laptopa). Zajęcia prowadzone są tylko z wybranych przedmiotów.

W trakcie zajęć każde dziecko może wskazywać elementy, zaznaczać odpowiedzi i pisać po tablicy multimedialnej.

Czy muszę zrealizować z dzieckiem cały materiał
zamieszczony na platformie?

Nie musisz. To Ty decydujesz, które partie materiału chcesz z dzieckiem omówić, a które pominąć.

➔ Jeśli planujesz w przyszłości przeprowadzić się do Polski, zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem. Pamiętaj jednak, że wiedza z przedmiotów ścisłych jest podobna w większości krajów, więc w przypadku przedmiotów takich jak biologia czy chemia, będzie to tylko kwestia opanowania polskiego słownictwa:)

➔ Jeśli chciałbyś, aby Twoje dziecko doskonaliło tylko język polski i miało wiedzę z zakresu polskiej historii i kultury, możesz skupić się jedynie na tych obszarach.

Nie jesteś pewien, co jest najlepsze dla Twojego dziecka? Nasi doświadczeni nauczyciele z chęcią podpowiedzą Ci, który pakiet edukacyjny będzie dla Was najbardziej odpowiedni. Skontaktuj się z sekretariatem sekretariat@polonijka.edu.pl i poinformuj nas o chęci wzięcia udziału w bezpłatnej konsultacji z nauczycielem.

Czy cały materiał składa się tylko z ćwiczeń?

Podstawa programowa jest bazą do naszych materiałów i na jej podstawie opracowane zostały scenariusze. Jednak zarówno one, jak i pozostałe jednostki, prezentowane są w formie multimedialnych zadań. Podpisujemy się pod zasadą Uczyć, bawiąc, dlatego na Internetowej Platformie Edukacyjnej nie brakuje kreatywnych materiałów dodatkowych. Każdy znajdzie coś dla siebie: mały artysta, zapalony matematyk czy miłośnik książek.
W bibliotece znaleźć można lektury oraz książki dla dzieci i młodzieży uwolnione od praw autorskich.

W jaki sposób mogę kontrolować przebieg
nauki mojego dziecka?

Nad postępami Twojego dziecka w nauce czuwa przede wszystkim sztab doświadczonych nauczycieli, który zapewnia Wam merytoryczna i dydaktyczną opiekę w ciągu całego roku.
Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie kontrolować proces nauczania Twojego dziecka, zachęcamy do korzystania z e-Dziennika. W tym miejscu sprawdzisz procentowe postępy swojego dziecka w realizacji materiału na platformie oraz frekwencję na zajęciach on-line.

Zależy Ci na tym, żeby dziecko miało kontakt
z polskimi rówieśnikami?

Nam też, dlatego stworzyliśmy innowacyjny program Kolega z ławki. Daje on możliwość nawiązania kontaktu z innymi podopiecznymi Polonijki mieszkającymi w różnych częściach świata. Każdy uczeń tworzy własną kartę postaci i na podstawie zainteresowań zostaje połączony w parę z kolegą lub koleżanką. Dzieci pozostają ze sobą w stałym kontakcie za pomocą czatu na platformie. Mogą dzielić się wrażeniami z lekcji, wymieniać materiałami oraz wspólnie rozwiązywać zadania i quizy.
Dzieci pozostają ze sobą w stałym kontakcie za pomocą czatu na platformie. Mogą dzielić się wrażeniami z lekcji, wymieniać materiałami oraz wspólnie rozwiązywać zadania i quizy.

W jaki sposób nauczyciele wspierają dzieci w nauce?

Rodzice z Polonijki mają zapewniony stały kontakt z polskimi pedagogami. Nauczyciele na co dzień pracujący z dziećmi, doskonale znają program nauczania, zawsze służą radą i potrafią znaleźć korzystne rozwiązanie. Aby skontaktować się z nauczycielem, musisz kliknąć w przycisk „Kontakt z nauczycielem” na Internetowej Platformy Edukacyjnej albo napisać wiadomość do sekretariatu (sekretariat@polonijka.edu.pl).

Masz pytania? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat metod nauczania w Polonijce?

Skontaktuj się z nami:
sekretariat@polonijka.edu.pl/ 123502890.