Dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli, sprawnie i bezproblemowo są w stanie opanować język obcy – muszą jednak mieć do tego stworzone sprzyjające warunki. Naukowcy twierdzą, że dzieci, które od wczesnego wieku mają kontakt z dwoma językami mogą w naturalny sposób stać się dwujęzyczne.

Dwujęzyczność – jakie niesie ze sobą zalety?

Najważniejsza zaleta to oczywiście umiejętność płynnego porozumiewania się w dwóch językach. Oprócz tego dziecko otrzymuje możliwość poznania kultury dwóch, często bardzo różniących się od siebie krajów. Badania wykazały również, że dzieci dwujęzyczne rozwijają się znacznie szybciej od dzieci posługujących się tylko jednym językiem, stają się również bardzo kreatywne i rozwija się w nich zdolność empatii.

Możliwości nauki języka polskiego

Mieszkając zagranicą warto pamiętać o tym, aby w domu rozmawiać z dziećmi po polsku. Stanowi to solidną podstawę do skutecznej nauki, chociaż oczywiście ta metoda na dłuższą metę nie jest wystarczająca. Warto jednak dbać o rozwój umiejętności językowych, gdyż z biegiem czasu dzieci mogą zacząć się wstydzić ewentualnych pomyłek i popełnianych błędów językowych, co może wpłynąć na psychiczna blokadę utrudniająca kontakt z bliskimi osobami, które nie znają drugiego języka, na przykład z dziadkami. Wiele osób mieszkających zagranicą, w Edynburgu, czy w innej części Europy lub świata poważnie rozważa swój powrót do ojczyzny. Dlatego warto pamiętać o nauce języka, aby dziecko było w stanie zintegrować się z rówieśnikami w kraju, a także aby bez obaw mogło pójść do polskiej szkoły po powrocie. Jaka jest więc najskuteczniejsza metoda nauki języka polskiego mieszkając zagranicą?

Polonijka – namiastka Polski w Twoim domu

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa online jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-15 lat i umożliwia naukę zgodnie z polską podstawą programową. Polonijka pomaga w rozwoju i nauce języka polskiego – szkoła poszerza słownictwo, przekazuje wiedzę historyczną, geograficzną, wpływa na poznanie tradycji i kultury Polski. Nauka w Polonijce odbywa się dzięki Internetowej Platformie Edukacyjnej – dzięki temu dziecko może realizować materiał i uczyć się w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Polscy nauczyciele

Wszystkie treści znajdujące się na Platformie zostały opracowane przez polskich nauczyczycieli z doświadczeniem w nauczaniu najmłodszych. Co tydzień odbywają się również webinaria – specjalne lekcje online z polskimi pedagogami, które stanowią świetną okazję do powtórzenia nauczonego materiału i utrwalenia wiadomości. Szkoła oferuje również wiele różnego rodzaju gier i zabaw, które pomogą dziecku w poznaniu i zrozumieniu polskiej kultury i tradycji.

Nie czekaj – zapisz się już teraz!