Szkoła dla dzieci polonii w Cork

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa to internetowa szkoła przeznaczona dla polonijnych dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Nauka z Polonijką to okazja do rozwinięcia znajomości języka polskiego oraz poszerzenia wiedzy o Polsce, jej historii oraz tradycjach.

Zajęcia w polonijnej szkole odbywają się za pomocą Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której można znaleźć liczne materiały dydaktyczne i scenariusze lekcyjne, zamieszczane na bieżąco przez nauczycieli. Do dyspozycji dzieci polonii zostają oddane również filmy edukacyjne, multimedialne prezentacje, a także gry i konkursy, które są dobrym urozmaiceniem dla tradycyjnego nauczania.

Naukę dzieci na emigracji wzbogacają Webinaria – cotygodniowe lekcji online z polskimi nauczycielami, podczas których polonijne dzieci mogą ugruntować wiedzę nabytą w ciągu całego tygodnia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w polonijnej szkole online jest również program “Kolega z ławki”, w którym dzieci z różnych stron świata są dobierane w pary i umieszczane razem w “wirtualnej ławce”. Dzięki temu nauka dzieci na emigracji pozwala na poszerzenie wiedzy o świecie i obcych kulturach przy użyciu języka polskiego.

Polskie zajęcia dla dzieci w Cork

Program dydaktyczny polonijnej szkoły przez internet został oparty o podstawę programową z polskiej szkoły podstawowej.
Pierwszy etap nauczania online to klasy 1-3. Konkretne przedmioty zastępują tu przedmioty z zakresu kształcenia zintegrowanego. Dzieci polonii opanowują podstawowe umiejętności z zakresu:

Kolejny etap edukacji przez internet to klasy 4-8, w których dochodzą dodatkowe przedmioty. Podczas zajęć młodzież poszerza wiedzę z zakresu:
• przyrody
• historii i wosu

Opis miasta Cork

Cork to drugie co do wielkości miasto położone w Irlandii, leżące przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Nazwa miasta wzięła się od Wielkich Moczarów Munsteru – rozległym rozlewiskom rzeki Lee.
W mieście znacznie rozwinął się przemysł – obecnie jest jednym z jego największych ośrodków w kraju. Wszystko za sprawą dobrej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.
W Cork rozwinęły się:
• przemysł spożywczy
– Beamish and Crawford
– Murphy’s Irish Stout
• przemysł farmaceutyczny
– Pfizer
– Novartis
• przemysł informatyczny
– Apple Computer
– Motorola
– Amazon.com
– IBM

W mieście zwiedzić można katedry – Katedrę NMP oraz Katedrę św. Findbara. Najsłynniejszą budowlą, którą warto zobaczyć jest wieża Shandon zwana „kłamcą o czterech twarzach”. Ma to związek z czterema zegarami umieszczonymi na każdej ze ścian, które wskazują różne godziny.

Placówki i instytucje w Bristolu ważne dla Polonii

Cork jest drugim z kolei skupiskiem Polonii w Irlandii. Miasto zamieszkuje ok. 15 tysięcy osób polskiego pocohodzneia.

W mieście działają organizacje polonijne:
• Centrum Wsparcia i Integracji “Together-Razem”
• Stowarzyszenie MyCork
• Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej