Aktualności

 • Tydzień darmowego testowania w Polonijce

  Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki w Polonijce? Od 13 do 19 maja masz możliwość bezpłatnego przetestowania naszej platformy! To świetna okazja, żeby sprawdzić, czy chcesz rozpocząć z nami edukacyjną przygodę. Podczas okresu testowego zobaczysz, jak wyglądają ćwiczenia na platformie oraz obejrzysz webinarium z nauczycielem.

 • Pierwszy dzień wiosny
  Przyszła wiosna! W Polsce możemy cieszyć się dłuższymi i cieplejszymi dniami. Obserwujemy budzącą się przyrodę i wypatrujemy z niecierpliwością ptaków, które zawsze wracają wiosną do naszej ojczyzny z ciepłych krajów.   Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada na 21 marca. Zmęczeni po długiej zimie wyczekujemy pierwszych promyków słońca.  W pierwszym dniu wiosny polscy uczniowie obchodzą także dzień wagarowicza. Nie jest to dzień wolny od zajęć szkolnych, ale często z tej okazji lekcje są luźniejsze lub proponowane są przez szkołę wyjścia na spacer czy do kina. Są i tacy, którzy pewnie w tym dniu “urywają się na wagary”.  W naszym kraju jednym z najbardziej znanych tradycji związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. To zwyczaj symbolicznego pożegnania zimy, w zależności od regionu Polski Marzannę – ubraną kukłę – topi się w rzece lub pali.
 • Uwaga konkurs Eko wyzwanie dla miłośników recyklingu!
  W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, ale my już teraz zapraszamy Was do promowania ekologicznego trybu życia. Weźcie udział w konkursie i wygrajcie super ekologiczną nagrodę!  Aby wziąć udział w wyzwaniu, należy wykonać zadanie zgodnie z założeniami konkursu.  Daj nowe życie starej rzeczy. Użyj jej w taki sposób, by po przekształceniu otrzymała nowe życie i nowe przeznaczenie. Użyj mocy kreatywności, każdy pomysł jest dobry. Zrób relację fotograficzną z przemiany wybranej rzeczy. Kolejny punkt to opis nowego przedmiotu, opisz: autorską nazwę stworzonego przedmiotu,  jej sposób użycia (zastosowanie), wykorzystane materiały oraz imię i klasę dziecka. Opis należy zamieścić w komentarzu razem ze zdjęciem konkursowym pod tym postem na naszym Facebooku. W konkursie mogą wziąć udział tylko uczniowie Polonijki. Zwycięzcę wyłonimy w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3 oraz klasy 4-8. W każdej grupie wyóżnimy jednego zwycięzcę! Nagrodą  jest gra planszowa „Milionerzy EKO wyzwanie – Dorośli vs Dzieci”. Uwaga! Komentarze możecie zamieszczać w dniach 20.03-26.03.2023!

 • Nie zapomnij o polskiej mowie!
  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w skrócie MDJO. To ważne święto zostało ustanowione przez UNESCO 21 lutego i obchodzimy je od 24 lat. To ważna data dla Polaków mieszkających poza granicami naszej ojczyzny. Przypomina o tym, jak ważny jest język kraju przodków, przywołuje wspomnienia, budzi nostalgię. Uwrażliwia na jego piękno i pokazuje wartość ojczystej mowy, która jest filarem i źródłem naszej narodowej tożsamości.  Wiedzą dobrze o tym rodzice którzy, choć mieszkają za granicą, kultywują język polski w swoich domach, dbają o polską edukację swoich dzieci.  Jak można uczcić ten dzień? Obejrzeć polski film, posłuchać polskich piosenek, z tej okazji organizowane są np. dyktanda, choć z tym może być trudno – jak pewnie wiecie, język polski należy do jednych z najtrudniejszych języków świata. Dobrym treningiem polskiej mowy są nasze rodzime łamańce. 

 • Gdziekolwiek jestem mówię po polsku! Polska edukacja zupełnie za darmo? Poznaj Polskie Szkoły Internetowe Libratus. 
  Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko kontynuowało naukę języka i zdobywało wiedzę zgodną z polską podstawą programową – mamy dla Ciebie rozwiązanie 🙂 !   Przedstawiamy Ci bliźniaczy projekt Polonijki – Polskie Szkoły Internetowe Libratus, skierowany do dzieci w wieku 6-14 lat.    W Libratusie dziecko uczy się z pomocą interaktywnej platformy edukacyjnej, na której znajdują się wszystkie potrzebne do nauki materiały (zgodne z polską podstawą programową), podzielone na gotowe scenariusze zajęć, wzbogacone o ciekawe gry i filmy edukacyjne. Dziecko może uczestniczyć w cyklicznych webinarach z polskimi nauczycielami, integracji z rówieśnikami oraz licznych zajęciach dodatkowych, warsztatach i konkursach.    Platforma jest dostępna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu nauka jest elastyczna i z łatwością można pogodzić ją z innymi obowiązkami.    Libratus to zdecydowanie więcej niż nauka języka polskiego.    Projekt daje możliwość poznania polskiej kultury, kształtowania postawy patriotycznej, a co najważniejsze otwiera drogę do kontynuacji polskiej edukacji w przyszłości.    Nauka w Libratusie jest bezpłatna i w pełni legalna. Dziecko jest pełnoprawnym uczniem – otrzymuje legitymację szkolną, a po uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminów końcowych uzyskuje państwowe świadectwo szkolne.   Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – właśnie trwają zapisy na rok szkolny 2022/2023! REKRUTACJA DO LIBRATUSA – KLIKNIJ   Rekrutacja jest szybka i prosta, a na każdym etapie możesz liczyć na wsparcie Zespołu specjalistów. Wsparcie obecne jest także po etapie zapisów – towarzyszymy Twojemu dziecku w codziennej nauce i odpowiadamy na wszystkie pytania.   Zobacz jak wspaniałą przygodą może być polska edukacja z Libratusem!   
 • Odkrywając Amerykę – „Nauka języka polskiego, dlaczego warto?”
  „Życie emigranta to nie tylko blaski, ale również cienie. Choć zwykle doceniamy swoje życie poza granicami kraju, to trzeba pamiętać, że nie jest to życie zupełnie bezproblemowe, a niektóre decyzje, z którymi musimy się zmierzyć, osobom żyjącym w kraju własnego urodzenia są zupełnie obce. Chociażby ta – jeśli na obczyźnie zdecydujemy się na potomostwo, to w jakim języku rozmawiać ze swoim dzieckiem? Dla niektórych nauka języka polskiego to niepotrzebny wymysł, natomiast inni nie wyobrażają sobie, by dziecko nie znało języka przodków. I to właśnie tej drugiej grupie dedykuję niniejszy wpis. Opowiem Wam dzisiaj o ciekawej alternatywie nauki języka polskiego. Zapraszam do czytania!” Tak rozpoczyna się artykuł Katarzyny Drążewskiej – blogerki, Polki, mieszkającej na co dzień w Ameryce. Opowiada w nim o dwujęzyczności, dlaczego język polski jest tak ważny na emigracji oraz dlaczego warto zapisać dziecko do Polonijki. Zachęcamy do przeczytania 😉   

 • Rozpoczynamy nowy rok szkolny!
  Już niecałe dwa tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia roku szkolnego! Dla nas to kolejny rok obserwowania z radością Waszych postępów i rozwoju, tego jak służą Wam nasze narzędzia, jak pomagają być bliżej ojczyzny! To ogromna duma i satysfakcja!   Mamy nadzieję, że aktywnie spędzacie ostatnie chwile wakacji i podobnie jak my nie możecie doczekać się powrotu do niesamowitej przygody z kolejnym rokiem nauki w Polonijce.   Korzystajcie z ostatnich letnich chwil i zarezerwujcie czas 1 września na wspólne spotkanie!   Link do zapisów: https://tiny.pl/9gc4j   Zapraszamy! Życzymy Wam owocnych miesięcy nauki, wielu ciekawych odkryć i wyzwań! Zespół Polonijki  
 • Prace Małych Patriotów
  Wakacje nadal trwają, ale dzisiaj wspominamy piękne prace naszych Małych Patriotów!
 • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
  Nasza przygoda edukacyjna w tym roku szkolnym dobiega końca!    Pora na podsumowanie tego, co działo się przez ten czas. Już w sobotę 19 czerwca spotykamy się o 19:00 i obchodzimy uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021!   Link do rejestracji: https://tiny.pl/r387f    Pokażmy jak budujemy społeczność Polaków! Przybywajcie licznie!   A żeby Was jeszcze bardziej zachęcić do udziału, dla każdego uczestnika zakończenia roku szkolnego przygotowaliśmy wyjątkową NIESPODZIANKĘ oraz 3 diamenty za udział w tym Webinarium!   Serdecznie zapraszamy!  
 • Dzień Polonii i Polaków za granicą. Dzień Flagi.
  Dzień Polonii i Polaków za granicą oraz Dzień Flagi!   To właśnie w dniu dzisiejszym przypadają obydwa te święta!    Wyobraźmy sobie siebie z polską flagą w ręce, gdziekolwiek jesteśmy na świecie i dumnie kroczymy z nią! Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, prawdziwymi patriotami! Pamiętajmy o naszej Polsce, czcijmy swój język, uczmy się go, aby być zawsze blisko Polski. Jakże ważna jest dla nas polskość! Dbajmy o nią! Zachęcamy serdecznie do obejrzenia życzeń od Fundacji Edukacji Polonijnej skierowanych do Polonii i Polaków za granicą: https://youtu.be/VfkUsXz6ajc