Ciekawostki o języku polskim. Tego możesz nie wiedzieć!

Ciekawostki o języku polskim. Tego możesz nie wiedzieć!

Czy wiesz, że język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie? Posługuje się nim ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów zamieszkuje Polskę. Warto więc pielęgnować ten język i przekazywać go swoim dzieciom – nawet jeśli mieszkacie na drugim końcu świata. Dowiedz się więcej o swoim ojczystym języku i poznaj najciekawsze fakty na jego temat!

Ciekawostki o języku polskim

Mieszkasz za granicą i chcesz lepiej poznać swój język ojczysty? Poznaj najciekawsze fakty o języku polskim!

Kiedy powstał język polski?

Nasz język ojczysty należy do zachodniosłowiańskiej grupy języków indoeuropejskich. Jako odrębny język zaczął się kształtować w X wieku. Jego powstanie związane jest z tworzeniem i rozwojem państwa polskiego oraz przyjęciem chrztu przez Polskę w 966 roku.

Pierwsze zdanie w języku polskim

Najstarsze zapisane zdanie w języku polskim brzmi „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, co oznacza „Pozwól, niech ja pomielę, a Ty odpocznij”. Zdanie to zostało zapisane w 1270 roku w Księdze Henrykowskiej. Jego znaczenie odnosi się do codziennego życia małżeństwa z XIII wieku.

Polski alfabet

Polski alfabet wywodzi się z alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. Samogłoską, która najczęściej występuje w polskich tekstach, jest “a”, natomiast spółgłoską – “z”.

Język polski na świecie

Na całym świecie językiem polskim aktywnie posługuje się ok. 45 milionów ludzi. Zamieszkują oni głównie Polskę, ponieważ jest to nasz język urzędowy. Jednak Polacy mieszkają na całym świecie, m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji czy Irlandii. Język polski to drugi największy język słowiański oraz 38. największy pod względem liczby użytkowników język na świecie.

Czy język polski jest trudny?

Język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie. Jednym z największych wyzwań dla obcokrajowców jest wymowa. W języku polskim istnieje wiele szeleszczących głosek, takich jak sz, cz, dź, dź, ż, ś, ź, ć, których wymówienie jest dość problematyczne. Kłopoty może sprawiać też ortografia i odmiana wyrazów, ponieważ w języku polskim występuje wiele reguł i wyjątków.

Języki podobne do polskiego

Wśród języków zachodniosłowiańskich, do których należy polski, zalicza się także czeski oraz słowacki. W związku z tym ich brzmienie jest zbliżone do naszego języka ojczystego, więc mieszkańcom tych krajów łatwiej jest się zrozumieć. 

Dialekty w języku polskim

W Polsce występuje obecnie 5 dialektów, czyli odmian języka polskiego, które występują na terenie danego regionu. Są to dialekty: wielkopolski, śląski, małopolski, mazowiecki i kaszubski.

Pozwól dziecku poznać język polski dzięki Polonijce

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas ciekawostki o języku polskim były dla Ciebie interesujące. Możesz teraz przekazać tę wiedzę swoim dzieciom, aby pielęgnować w nich poczucie tożsamości. Jest to szczególnie ważne, kiedy na co dzień mieszkacie za granicą i kontakt z ojczyzną jest ograniczony. Warto więc zacząć naukę polskiego już od najmłodszych lat.

Wybierając pakiet Język Polski Na Start w Polonijce, Twoje dziecko pozna język ojczysty od podstaw. Otrzymasz dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne ćwiczenia, karty pracy oraz spotkania online z nauczycielami z języka polskiego jako obcego. Materiały podzielone są na działy, co ułatwia naukę. Swoje postępy można śledzić na pasku realizacji. Dodatkową motywacją jest możliwość otrzymania specjalnych odznak za różne aktywności na platformie. Ponadto w nauce wspierają przyjaźni bohaterowie, którzy towarzyszą podczas wykonywania zadań.

Sprawdź pakiety w Polonijce i pozwól dziecku na kontakt z językiem polskim!

Bibliografia:

  • O języku polskim, <https://certyfikatpolski.pl/system-certyfikacji/o-jezyku-polskim/> [dostęp: 20.03.2024]
  • Język polski <https://instytutpolski.pl/madrid/pl/jezyk-polski/> [dostęp: 20.03.2024]