Język polski to jeden z najważniejszych elementów tożsamości narodowej Polaków. Choć Polska jest głównym krajem, w którym polski jest językiem urzędowym, to niejedyne miejsce na świecie, gdzie można usłyszeć rozmowy w tym języku. Miliony Polaków żyją za granicą, a ich obecność sprawia, że polszczyzna rozbrzmiewa na różnych kontynentach. W jakich krajach mówi się po polsku? Przyjrzyjmy się temu bliżej!
W jakich krajach mówi się po Polsku?
Bez wątpienia Polska to centrum języka polskiego. Jest on tutaj językiem urzędowym, używanym w edukacji, administracji, mediach i kulturze. Szacuje się, że na całym świecie językiem polskim posługuje się ok. 45 milionów ludzi, z czego w samej Polsce jest to ok. 38 milionów. W tym języku mówi jednak wiele osób polskiego pochodzenia, które od lat mieszkają poza granicami kraju.
Język polski można często usłyszeć w takich państwach jak:
- USA,
- Kanada,
- Brazylia,
- Niemcy,
- Wielka Brytania,
- Francja,
- …i wiele innych!
Język polski w Stanach Zjednoczonych
Polonia w Stanach Zjednoczonych liczy około 10 milionów osób, choć oczywiście nie wszyscy posługują się już językiem polskim. Wielu Polaków wyemigrowało tu bowiem lata temu i całą rodziną mieszkają w USA od pokoleń. Jednym z najważniejszych polonijnych miast na świecie jest Chicago – polski można tam usłyszeć na ulicach, w sklepach i kościołach. Znajduje się tutaj nawet polska dzielnica Jackowo, której nazwa pochodzi od znajdującego się na jej terenie kościoła pw. św. Jacka. Inne amerykańskie miasta, w których również można usłyszeć wiele osób mówiących po polsku, to m.in. Denver, Los Angeles, Nowy Jork czy Seattle.
Język polski w Kanadzie
Kanada to kolejny kraj z silną polską społecznością, która stanowi jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w tym kraju. Mieszka tu ok. miliona Polaków! Największym skupiskiem Polonii w Kanadzie jest Toronto. W tym mieście znajdują się polskie szkoły, organizacje kulturalne i parafie, które dbają o pielęgnowanie języka ojczystego.
Język polski w Brazylii
Choć może to być zaskoczeniem, szacuje się, że w Brazylii żyje nawet ok. 3 milionów osób polskiego pochodzenia. Ich przodkowie przybyli tam głównie na przełomie XIX i XX wieku. Niektóre społeczności wciąż pielęgnują polski język i tradycje. Co ciekawe, w 2022 roku język polski stał się językiem urzędowym w gminie Aurea.
Język polski w Niemczech
W Niemczech mieszka ponad dwa miliony Polaków i osób polskiego pochodzenia. W niektórych regionach, zwłaszcza przy granicy z Polską, język polski jest powszechnie używany. Niemcy uznają język polski za język mniejszości narodowej, a w niektórych szkołach prowadzone są zajęcia z języka polskiego. W wielu niemieckich miastach działają polskie organizacje kulturalne i społeczne, podtrzymujące polską tradycję i język.
Język polski w Wielkiej Brytanii
Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, Wielka Brytania stała się jednym z głównych kierunków emigracji Polaków. Z roku na rok liczebność Polonii maleje ze względu na Brexit w 2016 roku. Mimo to Polacy nadal są drugą najliczniejszą mniejszością narodową. Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka kilkaset tysięcy osób posługujących się na co dzień językiem polskim. Londyn, Manchester czy Birmingham to miasta, w których można znaleźć polskie sklepy, szkoły oraz media. W wielu brytyjskich szkołach funkcjonują polonijne programy nauczania, a w kościołach odprawiane są msze w języku polskim.
Język polski we Francji
Francja od dawna przyciągała Polaków – już w XIX wieku wielu emigrantów osiedlało się tam, a po II wojnie światowej liczba Polaków znacząco wzrosła. To właśnie tutaj emigrował m.in. Fryderyk Chopin czy Maria Skłodowska-Curie. Obecnie we Francji mieszka ok. miliona osób polskiego pochodzenia. Osoby mówiące po polsku można spotkać głównie w regionach północnej Francji oraz w Paryżu.
Zadbaj o język polski bez względu na miejsce zamieszkania
Jeśli mieszkasz za granicą, pamiętaj o tym, by przekazać polski język i kulturę swoim dzieciom. Nieważne, czy mieszkasz w Europie czy na innym kontynencie – niech język ojczysty towarzyszy Waszej rodzinie w codziennym życiu.
Dzięki Polonijce Twoje dziecko może poznawać język polski oraz zdobywać polską edukację bez względu na miejsce zamieszkania. Wybierając jeden z pakietów, dziecko otrzyma dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne materiały do nauki i zajęcia z nauczycielami. Dzięki pakietowi Język Polski Na Start dziecko pozna swój ojczysty język od podstaw. Wybierając pakiet Polonijka Mini, otrzyma dostęp do materiałów, które przybliżą mu polską historię i kulturę. Z kolei w pakiecie Polonijka Standard dziecko będzie mogło realizować wszystkie przedmioty z polskiej podstawy programowej.
Sprawdź pakiety i wybierz ten, który najbardziej Wam odpowiada!
Bibliografia:
Polonia na świecie. Ilu Polaków mieszka za granicą?, <https://www.national-geographic.pl/ludzie/polonia-na-swiecie-ilu-polakow-mieszka-za-granica/> [dostęp: 17.02.2025]