Kiedy stawiamy przecinek? Najważniejsze zasady stawiania przecinków

Kiedy dajemy przecinek? Czy należy go postawić przed jeżeli, który, ponieważ…? Zasady stawiania przecinków mogą wydawać się skomplikowane – szczególnie dla dzieci, które nie mają częstego kontaktu z językiem polskim. Warto jednak poznać najważniejsze zasady, aby dziecko mogło z łatwością komunikować się ze swoimi bliskimi w języku ojczystym. Sprawdź, kiedy stawiamy przecinek!

Dlaczego warto znać zasady stawiania przecinków?

Przecinki w języku polskim odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim komunikat staje się jasny i zrozumiały dla odbiorcy. Gdyby nie przecinki, do naszego języka mógłby wkraść się dość spory chaos. Brak przecinka w odpowiednim miejscu może zmienić nawet kontekst wypowiedzi i wprowadzić odbiorcę w błąd. Zobaczcie, to na przykładzie!

Zdanie 1:

• Czy jesteś smutny?
  • Nie, jestem zadowolony.

Zdanie 2:

• Czy jesteś smutny?
  • Nie jestem zadowolony…

Jak widać, w obu odpowiedziach występuje to samo zdanie, jednak za sprawą przecinka jego znaczenie się zmienia. W pierwszej odpowiedzi przecinek oddziela “nie” od reszty zdania, co sugeruje, że osoba wypowiadająca te słowa jest zadowolona. Z kolei druga odpowiedź wskazuje na to, że osoba nie jest zadowolona.

Czasami źle postawiony przecinek może sprawiać, że wypowiedź nabiera zabawnego wydźwięku.

Przykład:

• Kiedy Zosia bawiła się na placu zabaw, mama robiła obiad.
  • Kiedy Zosia bawiła się, na placu zabaw mama robiła obiad.

Drugie zdanie sugeruje, że mama robiła obiad na placu zabaw, co brzmi dość zabawnie i mało prawdopodobnie. Mamy nadzieję, że widzicie tę różnicę.

Kiedy stawiamy przecinek? Najważniejsze zasady

Istnieje wiele różnych zasad stawiania przecinków i dzieciom, które dopiero zaczynają przygodę z językiem polskim, ich zapamiętanie mogłoby sprawiać kłopoty. Aby ułatwić Wam naukę, zebraliśmy podstawowe zasady stawiania przecinków. Dzięki nim dziecko będzie w stanie tworzyć poprawne wypowiedzi.

Czy przed jeżeli stawiamy przecinek?

Tak, jeżeli oraz jeśli wprowadza zdanie podrzędne, więc stawiamy przed nim przecinek.

Przykłady:

• Upiekę ciasto, jeżeli kupisz składniki.
  • Jeżeli źle się czujesz, nie musisz iść ze mną do kina.

Czy przed kiedy stawiamy przecinek?

Przecinek przed kiedy oraz gdy stawiamy, jeśli występuje po nim czasownik.

• Pójdę na spacer, kiedy przestanie padać deszcz.
  • Gdy zrobi się cieplej, wybiorę się na wycieczkę.
  • Zrobię to, ale jeszcze nie wiem kiedy.

Czy przed który stawiamy przecinek?

Wyraz który pełni funkcję zaimka i może przybierać różne formy, np. które, którzy, którą. Wprowadza on zdanie podrzędne, więc przed który stawiamy przecinek.

• Podoba mi się film, który dzisiaj obejrzeliśmy.
  • Chciałabym pójść do parku, o którym mi opowiadałeś.

Zaimek który może występować także w zdaniach złożonych jako wtrącenie. Takie zdanie należy wydzielić z obu stron przecinkami.

• Koleżanka, z którą chodzę do klasy, pożyczyła mi swój zeszyt.
  • Miejscowość, w której mieszkam, jest bardzo piękna.

Czy przed ponieważ stawiamy przecinek?

Tak, przed bo oraz ponieważ zawsze stawiamy przecinek – wyrazy te pełnią funkcję spójnika.

• Załóż kurtkę, bo jest zimno.
  • Bardzo chcę przeczytać tę książkę, ponieważ uwielbiam jej autora.

Czy przed ale stawiamy przecinek?

Ale, lecz, czyli to spójniki przeciwstawne, przed którymi należy postawić przecinek.

• Chciałabym Ci pomóc, ale nie wiem jak.
  • Jest to trudne zadanie, lecz spróbuję je wykonać.
  • Pochodzę z Polski, czyli jestem Polakiem.

Czy przed dlatego stawiamy przecinek?

Przed spójnikami wynikowymi takimi jak dlatego czy więc stawiamy przecinek.

• Jestem przeziębiona, dlatego nie było mnie dziś w szkole.
  • Niedługo wiosna, więc robi się coraz cieplej.

Inne zasady stawiania przecinków

Przedstawiliśmy kilka spójników, w przypadku których zazwyczaj stawiamy przecinek. Są jednak również inne przypadki, kiedy należy postawić przecinek.

• Przy wtrąceniach, np. Urodziny, które obchodzę 5 maja, spędzę z moją rodziną.
  • Przy wyliczeniach, np. Kupiłam sobie nowe książki, długopisy, kredki i zeszyty.
  • Po wołaczu, np. Aniu, podasz mi telefon?
  • Po wyrazach wyrażających okrzyk – np. Halo, kto tam?

Nauka języka polskiego z Polonijką!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zasady stawiania przecinków mogą sprawiać problemy. Może to być szczególnie trudne do zrozumienia dla dzieci, które od najmłodszych lat mieszkają za granicą i dopiero uczą się języka polskiego. Warto jednak podjąć to wyzwanie! Korzystajcie z różnorodnych materiałów edukacyjnych, bawcie się słowami w trakcie codziennych czynności, a zobaczycie, jak szybko wasze pociechy opanują zasady ortografii.

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko nauczyło się mówić w języku ojczystym, zapisz je do Polonijki. Wybierając pakiet Język Polski Na Start, dziecko nauczy się podstaw języka polskiego – pozna literki i zasady ortograficzne oraz dowie się, jak poprawnie budować zdania. Za sprawą platformy z interaktywnymi ćwiczeniami, nagraniami audio i wideo oraz zajęciami z polskimi nauczycielami dziecko będzie uczyć się z przyjemnością!

Wybierz Polonijkę i zapewnij swojemu dziecku kontakt z językiem ojczystym!