Jak nauczyć dziecko mówić po polsku?

Rodzice mieszkający za granicą często mają obawy, że ich dziecko nie będzie chciało mówić po polsku, ponieważ dominujący będzie język kraju, który zamieszkują. Jeżeli Ty też masz trudności w zachęceniu dziecka do porozumiewania się w języku ojczystym i zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko mówić po polsku, przeczytaj artykuł!

Nauka mówienia po polsku – największe wyzwania

Język polski nie należy do najłatwiejszych. Wiele trudnych słów i “szeleszczących” głosek, odmiana przez przypadki oraz niekiedy mało intuicyjne zasady gramatyczne i ortograficzne sprawiają, że nauka polskiego dla obcokrajowców jest sporym wyzwaniem. Tak samo jest w przypadku dzieci z polskich rodzin, które od najmłodszych lat mieszkają za granicą.

W związku z tym, że polski jest dość trudny do opanowania dzieci mogą preferować język obowiązujący w kraju ich zamieszkania. Szybko podchwytują akcent i wolą mówić w języku, który je otacza na co dzień na podwórku, w szkole, w sklepach, w parku – czyli tak naprawdę wszędzie. Dzieci nie chcą też odstawać od grupy rówieśników. Posługiwanie się wspólnym językiem daje im poczucie przynależności.

W obliczu tak wielu wyzwań nauka mówienia po polsku jest niełatwym zadaniem. Mimo to wielu rodzicom zależy na tym, by ich dziecko dobrze znało język ojczysty, aby zawsze mogło wrócić do kraju, bez problemu porozumiewało się z bliskimi czy po prostu czuło przynależność do swojej ojczyzny.

Jak nauczyć dziecko mówić po polsku?

Naukę mówienia w języku polskim warto zacząć od poznania alfabetu. Pozwoli to dziecku nauczyć się dźwięków przypisanych do konkretnych liter. Dobrze też pokazywać zastosowanie poszczególnych liter w wyrazach, ponieważ ich samodzielna wymowa często różni się od tej w obecności innych głosek. Dziecko znając jedynie wymowę liter w alfabecie podczas czytania może próbować wymawiać słowo “kot” jako “ka – o – te”.

Bardzo ważne jest to, aby dziecko “osłuchało” się z językiem. W ten sposób pozna jego praktyczne zastosowanie w konkretnych zdaniach i kontekstach. Pomocne będzie oglądanie bajek, słuchanie radia czy czytanie książek w języku polskim. Poza tym dobrze, gdyby w domu rozmawiało się po polsku codziennie, a nie tylko gdy łączycie się z rodziną mieszkającą w Polsce. Używanie tego języka w każdej możliwej okazji w pewien sposób “zmusi” dziecko do mówienia właśnie za jego pomocą.

Nauka mówienia po polsku nie musi jednak ograniczać się jedynie do tradycyjnych form. Doskonałym sposobem na naukę jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, na przykład aplikacji lub platform edukacyjnych.

Zapewne początki będą trudne i dziecko może szybko stracić motywację. Problemy ze zrozumieniem zasad ortograficznych i gramatycznych, wymawianiem niektórych liter i wyrazów czy złapaniem odpowiedniego akcentu może być dla dziecka frustrujące. Dlatego niezwykle ważne jest, by wspierać je w procesie nauki – nie krytykować, nie złościć się, nie pospieszać, ale za to doceniać każdy nawet niewielki postęp.

Nauka mówienia po polsku w Polonijce

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko mówić po polsku, z pomocą przychodzi Polonijka, czyli szkoła online. W ramach każdego z dostępnych pakietów dziecko otrzymuje dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdują się scenariusze lekcyjne przygotowane przez polskich nauczycieli oraz cykliczne webinaria z języka polskiego jako obcego. Lekcje są zgodne z polską podstawą programową i są dostosowane do danej klasy. Materiały znajdujące się na platformie są wzbogacone o interaktywne ćwiczenia, dzięki czemu nauka jest prawdziwą przyjemnością.

Dla dzieci, które nie mówią po polsku, doskonałym wyborem będzie pakiet Język Polski Na Start. Dzięki niemu dziecko pozna język polski od podstaw i opanuje go na poziomie A1. Dostępne są również inne pakiety rozszerzone o dodatkowe funkcje oraz przedmioty – porównaj pakiety, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego dziecka. Jeśli nie masz pewności, czy nauka w Polonijce sprawdzi się w Waszym przypadku, możesz założyć 3-dniowe konto testowe.

Bibliografia:

Jak nauczyć dziecko języka polskiego? Dylematy Matek Polek emigrantek, https://www.calareszta.pl/nauczyc-dziecko-jezyka-polskiego/, dostęp: 17.11.2023