Jak nauczyć dziecko alfabetu polskiego? Poznaj skuteczne sposoby

Jak nauczyć dziecko alfabetu polskiego? Poznaj skuteczne sposoby

Nauka alfabetu stanowi niezbędny etap będący wstępem do nauki pisania i czytania. Dzięki znajomości poszczególnych literek dziecko z czasem nauczy się składać wyrazy i zdania. Nauka alfabetu może być wyzwaniem szczególnie dla dzieci mieszkających na co dzień za granicą. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko alfabetu polskiego.

Polski alfabet – charakterystyka

Polski alfabet opiera się na alfabecie łacińskim. Jest dość bogaty, ponieważ składa się z 32 liter. Litery polskiego alfabetu to: A, Ą, B, C, Ć, D, E, Ę, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, Ń, O, Ó, P, R, S, Ś, T, U, W, Y, Z, Ź, Ż. Wśród nich znajduje się 9 liter charakterystycznych dla języka polskiego, tworzonych za pomocą znaków diakrytycznych – Ą, Ę, Ć, Ł, Ń, Ó, Ś, Ź, Ż. Do polskiego alfabetu nie należą litery Q, V, X, jednak można je znaleźć w niektórych zapożyczonych słowach. Każda litera polskiego alfabetu występuje w formie wielkiej i małej litery.

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Naukę alfabetu najlepiej rozpocząć, gdy dziecko samo wyrazi taką chęć, np. zacznie dopytywać, co to za literka. U jednego dziecka może to nastąpić około 3. roku życia, z kolei u innego koło 5. Młodsze dzieci uczą się dużo szybciej, dlatego poszczególne literki warto przemycać w codziennej zabawie już od najmłodszych lat. Nauka powinna być dostosowana do wieku dziecka, aby nie czuło dyskomfortu związanego ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami.

Jak nauczyć dziecko alfabetu polskiego?

Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko coraz bardziej interesuje się literkami, warto zacząć ich naukę. Oto kilka sposobów na to, jak nauczyć dziecko alfabetu. 

  • Nauka przez zabawę – nauka alfabetu polskiego może być bardzo przyjemna – wystarczy, że przyjmie formę zabawy. Warto w tym celu wykorzystać klocki z literkami, memory, fiszki, karty czy różne inne gry do nauki literek. Ciekawym pomysłem są też magnesy z literkami, które możecie przyczepiać na lodówkę lub tablicę magnetyczną.
  • Wierszyki i piosenki – jak nauczyć dziecko alfabetu na pamięć? Istnieje wiele książeczek z wierszykami, dzięki którym dziecko z łatwością zapamięta kolejne literki alfabetu. Jeśli dziecko lubi muzykę, możesz także włączyć piosenki, w których motywem przewodnim jest alfabet. Piosenki dla dzieci często mają rymy i przyjemny rytm, co ułatwia zapamiętywanie.
  • Codziennie czytanie aby nauczyć dziecko alfabetu, czytaj mu codziennie książki, np. wieczorem przed snem lub w ciągu dnia w specjalnie wyznaczonym na to czasie. Podczas czytania dziecko śledzi czytany przez rodzica tekst, dzięki czemu zapamiętuje kształty liter i sposób odczytywania konkretnych słów. W ten sposób uświadamia sobie też, że symbole graficzne w postaci liter mają swoje znaczenie.
  • Motywuj do nauki pamiętaj, że nauka alfabetu nie powinna przebiegać pod presją. Stwórz dziecku przyjemną atmosferę do nauki, motywując je i chwaląc nawet za drobne sukcesy. Nie naciskaj i nie pospieszaj, ponieważ to jedynie może zniechęcić dziecko. Pozwól mu na naukę we własnym tempie.

Jak uczyć dziecko alfabetu polskiego za granicą?

Nauka alfabetu polskiego może być wyzwaniem dla dzieci mieszkających od najmłodszych lat za granicą ze względu na występowanie literek, których nie ma w zagranicznych alfabetach, np. ć, ę czy ź. Wielu rodzicom zależy jednak na tym, by ich dziecko potrafiło mówić po polsku, aby móc porozumieć się bez przeszkód ze swoimi bliskimi mieszkającymi w Polsce.

Jeżeli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze mówić po polsku, a zależy Ci na tym, by potrafiło się nim posługiwać, warto skorzystać Polonijki. Kupując Pakiet Na Start, Twoje dziecko otrzyma dostęp do ciekawych materiałów w postaci interaktywnych ćwiczeń, kart pracy czy nagrań wideo. Dzięki temu dziecko w przyjemny sposób nauczy się języka polskiego od podstaw. Sprawdź Język Polski Na Start.

 

Bibliografia:

Kiedy zacząć naukę alfabetu?, https://www.wsip.pl/blog/kiedy-zaczac-nauke-alfabetu/ [dostęp: 30.11.2023]

Język polski, https://instytutpolski.pl/wien/pl/jezyk-polski-2/ [dostęp:30.21.2023]