Wyzwania i problemy dzieci dwujęzycznych

Wyzwania i problemy dzieci dwujęzycznych

Wielu rodziców mieszkających za granicą decyduje się na dwujęzyczne wychowanie dzieci. Znajomość dwóch języków ma wiele korzyści – ułatwia kontakt z bliskimi i daje lepsze perspektywy zawodowe w przyszłości. Z drugiej strony wiąże się z różnymi wyzwaniami. Zobacz, z jakimi trudnościami mierzą się dzieci dwujęzyczne.

Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój dzieci?

O dwujęzyczności mówimy w momencie, gdy dziecko bez problemu komunikuje się w dwóch różnych językach – w tym wypadku w języku polskim oraz lokalnym. Osoba dwujęzyczna potrafi płynnie mówić, pisać, czytać i rozumieć oba języki oraz bez przeszkód używa ich w różnych kontekstach życia codziennego, np. w szkole, w domu czy wśród znajomych.

Dzieci dwujęzyczne mają dobrze rozwinięte zdolności poznawcze, takie jak skupienie, wielozadaniowość czy zapamiętywanie. Często są też bardziej otwarte na komunikację z różnymi ludźmi, co przekłada się na większą empatię i zdolności interpersonalne. Dzieci, które od małego uczą się więcej niż jednego języka, mają też bogatszy zasób słów i są bardziej kreatywne.

Najczęstsze wyzwania dzieci dwujęzycznych

Chociaż dwujęzyczność ma wiele pozytywnych aspektów, często pojawiają się też różne trudności dzieci dwujęzycznych. W niektórych przypadkach wielojęzyczność może powodować:

  • trudności z przywoływaniem danego słowa z pamięci,
  • mieszanie słów,
  • przełączanie się z jednego języka na drugi,
  • trudności w zakresie czytania i pisania,
  • nieznaczne opóźnienie mowy,
  • dominację jednego z języków.

Problemy dzieci dwujęzycznych mogą też dotyczyć aspektów emocjonalnych. Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało mówić w jednym języku, mimo że dobrze go zna. Problem ten dotyka szczególnie dzieci mieszkających za granicą, które mogą czuć obawę przed popełnianiem błędów w swoim ojczystym języku. Niewielka styczność z tym językiem oraz brak kontaktu z rodzimą kulturą mogą prowadzić do poczucia niedostosowania i niechęci do mówienia po polsku. Z tego powodu warto już od najmłodszych lat wspierać dziecko w nauce tego języka.

Jak radzić sobie z wyzwaniami dzieci dwujęzycznych?

W przypadku dwujęzyczności sprawdza się zasada im wcześniej, tym lepiej. Warto od najmłodszych lat wprowadzać oba języki do codzienności dziecka. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć i jak rozplanować używanie języków, sięgnij po jedną z metod wprowadzania dwujęzyczności. Oto kilka z nich:

  • OPOL (One Person One Language) – każdy z rodziców mówi do dziecka w innym języku,
  • MLAH (Minority Language at Home) – w domu posługujecie się językiem mniejszości, czyli polskim, a poza domem językiem lokalnym,
  • T&P (Time and place) – dodatkowym językiem (językiem polskim) posługujecie się w określonym miejscu i czasie.

Miej na uwadze, że w przypadku dwujęzyczności niezwykle ważny jest czas. Dziecko potrzebuje chwili, żeby opanować oba systemy językowe. Warto też sięgać po innowacyjne narzędzia, które ułatwią dziecku rozwijanie zdolności językowych. Takie możliwości daje pakiet Język Polski Na Start w Polonijce.

Nauka polskiego od podstaw z Polonijką

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko potrafiło mówić po polsku, pakiet Język Polski Na Start będzie doskonałym wyborem. W tym pakiecie dziecko otrzymuje dostęp do platformy edukacyjnej, na której z Twoją pomocą bez problemu nauczy się języka polskiego. Pozna alfabet, najważniejsze słowa i wyrażenia oraz dowie się, jak poprawnie budować zdania. 

Nauka na platformie jest niezwykle przyjemna za sprawą interaktywnych ćwiczeń, kart pracy i materiałów audio i wideo. Dziecko może też brać udział w cyklicznych lekcjach online z nauczycielami z języka polskiego jako obcego. Ponadto za różne aktywności dziecko zdobywa specjalne odznaki, co motywuje je do zdobywania wiedzy. 

Chcesz wesprzeć dwujęzyczność swojego dziecka? Zależy Ci, aby bez przeszkód porozumiewało się ze swoimi bliskimi z Polski? Sprawdź Pakiet Język Polski na Start!

Bibliografia:

  • Pawlicka P., Diagnoza trudności językowych u dzieci dwujęzycznych, <https://trudnoscirozwojowe.pl/diagnoza-trudnosci-jezykowych-u-dzieci-dwujezycznych/> [dostęp: 26.04.2024]
  • Pedagogika Specjalna, 2020, Wyzwanie – nauczanie dzieci dwujęzycznych!, <https://pedagogika-specjalna.edu.pl/pomoce-edukacyjne/wyzwanie-nauczanie-dzieci-dwujezycznych/> [dostęp: 26.04.2024]