Polskie rodziny mieszkające poza granicami kraju często chcą, by ich dzieci potrafiły mówić zarówno w języku lokalnym, jak i ojczystym. Jedną z metod wychowania dzieci dwujęzycznych jest metoda OPOL. Na czym polega oraz jakie są jej wady i zalety? Wyjaśniamy!
OPOL – co to jest?
OPOL (One Person One Language) to jedna z najpopularniejszych metod wprowadzania dwujęzyczności u dzieci. Polega na tym, że każdy rodzic konsekwentnie mówi do dziecka w konkretnym języku. W przypadku polskich rodzin mieszkających za granicą metoda OPOL będzie polegała na tym, że jeden rodzic mówi do dziecka w języku polskim, natomiast drugi używa języka lokalnego. Dziecko dzięki temu, że ma kontakt z dwoma językami równocześnie, uczy się ich w naturalny sposób. Metoda OPOL często stosowana jest w rodzinach mieszanych, gdzie rodzice pochodzą z różnych krajów, choć nie jest to regułą.
Metoda OPOL – jakie ma zalety?
Popularność metody OPOL wynika z korzyści, jakie wiążą się z jej stosowaniem. Oto kilka zalet tej metody.
- Łatwiejsze zrozumienie kontekstu – mówiąc do dziecka na co dzień w obu językach, uczy się ono stosowania zdań i wyrażeń w konkretnych sytuacjach.
- Naturalna aktywizacja językowa – metoda OPOL jest oparta na naturalnym procesie uczenia, więc dziecko uczy się posługiwać językami w sposób intuicyjny i niewymuszony.
- Równowaga językowa – dzięki uczeniu się obu języków jednocześnie dziecko ma szansę opanować je w podobnym stopniu.
- Kontakt z ojczystym językiem – używanie języka ojczystego w domu pomaga w budowaniu poczucia tożsamości narodowej i pozwala na lepsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wartości.
- Łatwiejsza komunikacja – dziecko, które zna dwa języki, z łatwością może porozumiewać się zarówno z rówieśnikami mówiącymi w języku lokalnym, jak i z bliskimi, którzy mówią w języku ojczystym.
Wady metody OPOL
Metoda OPOL ma także swoje minusy, które sprawiają, że nie każda rodzina decyduje się na korzystanie z niej.
- Konsekwencja – rodzice muszą być konsekwentni w stosowaniu tej metody. Zgodnie z jej założeniami powinni trzymać się jednego języka, nawet w trudnych sytuacjach, w których łatwiej byłoby im się przełączyć na drugi język.
- Dominacja jednego z języków – w miejscach publicznych, przedszkolu czy szkole dziecko w większym stopniu słyszy jeden z języków. Wpływ otaczającego je środowiska może więc przyczynić się do dominacji jednego z języków.
- Wyzwanie dla rodzica – jeżeli rodzic nie posługuje się płynnie w języku, w którym mówi do dziecka, może to być dla niego wyzwaniem. Może to prowadzić do trudności w komunikacji, a także do utrwalania błędów językowych.
Czy warto stosować metodę OPOL?
Decyzja o tym, czy metoda OPOL sprawdzi się w przypadku Twojej rodziny, powinna być uzależniona od Was samych. Zastanów się, czy zarówno Ty, jak i Twój partner będziecie w stanie konsekwentnie i w każdej sytuacji komunikować się z dzieckiem tylko w wybranym języku. Pamiętaj, że są też inne metody wprowadzania dwujęzyczności u dzieci, np. mówienie po polsku w domu, a w języku lokalnym za granicą (metoda MLAH) czy też posługiwanie się wybranym językiem tylko w określonym miejscu i czasie (metoda Time and Place). Warto dobrać taką metodę, która będzie dla Ciebie i Twojej rodziny najwygodniejsza i najbardziej naturalna.
Chcesz, by dziecko mówiło po polsku? Zapisz je do Polonijki!
Bez względu na to, jaką metodę dwujęzyczności wybierzesz, pielęgnowanie języka ojczystego za granicą jest niezwykle istotne. Dzięki znajomości języka polskiego dziecko będzie czuło większą więź z Polską oraz będzie w stanie bez problemu komunikować się z dziadkami czy innymi bliskimi mieszkającymi w Polsce.
Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko nauczyło się mówić po polsku, wybierz pakiet Język Polski Na Start w Polonijce. Jest to idealna opcja dla dzieci, które nie znają jeszcze języka i chcą uczyć się go od podstaw. W pakiecie dziecko otrzymuje dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne ćwiczenia, nagrania audio i wideo, a także lekcje online z języka polskiego jako obcego. Dziecko może na bieżąco śledzić swoje postępy oraz zdobywać kolorowe odznaki, co jest dużą motywacją do nauki. Dzięki Polonijce Twoje dziecko nauczy się polskich słów, wyrażeń, zdań i wiele więcej!
Bilbiografia:
- Dwujęzyczność.info, 2019. OPOL, czyli każdy mówi po swojemu, <https://dwujezycznosc.info/2019/11/19/opol-czyli-kazdy-mowi-po-swojemu/> [dostęp: 26.01.2024]