Jak wychować dwujęzyczne dziecko?

Jak wychować dwujęzyczne dziecko?

Wychowanie dziecka dwujęzycznego wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale też z korzyściami. Dzieci dwujęzyczne bez problemu posługują się różnymi językami, co ułatwia im komunikację i daje duże możliwości zawodowe w przyszłości. Jeśli zastanawiasz się, jak wychować dwujęzyczne dziecko, przeczytaj nasz artykuł! 

Kiedy występuje dwujęzyczność u dzieci?

Dwujęzyczność oznacza opanowanie dwóch języków w stopniu, w jakim znają je rodzimi użytkownicy. Polega na swobodnym i naturalnym posługiwaniu się językiem ojczystym i innym w różnych okolicznościach.

Dwujęzyczność u dzieci pojawia się głównie w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, gdy dziecko wychowywane jest przez parę mieszaną pod względem językowo-kulturowej przynależności. Druga sytuacja ma miejsce w przypadku rodzin, które emigrują za granicę, ale rodzice mają tę samą przynależność językowo-kulturową. Zwykle rozmawiają na co dzień w języku ojczystym, jednak całe otoczenie, na przykład znajomi z podwórka czy rówieśnicy z klasy, mówią w obcym języku obowiązującym w danym kraju. Kiedy dziecko od najmłodszych lat ze względu na środowisko, w jakim dorasta, jest otoczone dwoma językami, nazywamy to dwujęzycznością naturalną.

Możemy wyróżnić też dwujęzyczność zamierzoną, która oznacza osiągnięcie płynności w posługiwaniu się językiem innym niż ojczysty poprzez jego celową naukę. Chodzi o zdobycie konkretnych umiejętności np. w wyniku uczęszczania na kursy, szkolenia czy lektoraty. Na wychowanie dwujęzycznego dziecka decyduje się coraz więcej rodziców, którzy chcą, by ich dzieci miały łatwiejszy start w dorosłość i już od urodzenia wprowadzają drugi język do codziennego życia.

Dziecko dwujęzyczne – zalety i wady dwujęzyczności

Dwujęzyczność u dzieci ma wiele korzyści, takich jak:

  • rozwój zdolności poznawczych,
  • rozwój świadomości kulturowej,
  • rozwój świadomości językowej,
  • potencjalne korzyści zawodowe,
  • łatwość w uczeniu się innych języków,
  • poszerzenie dostępu do informacji,
  • zwiększenie kreatywności.

Wychowanie dziecka dwujęzycznego nie jest jednak pozbawione wyzwań. Do najczęściej pojawiających się trudności, z jakimi mierzą się dzieci dwujęzyczne, można zaliczyć:

  • mieszanie języków i pomyłki,
  • trudności z przypomnieniem sobie słowa w konkretnym języku,
  • opór w nauce,
  • niechęć do posługiwania się jednym z języków i preferowanie języka, w jakim rozmawiają rówieśnicy.

Należy jednak podkreślić, że każde dziecko dwujęzyczne jest inne i inaczej może radzić sobie z komunikacją. Wiele zależy od okoliczności i kontekstu kulturowego. Znaczenie ma także to, w jaki sposób dziecko jest wspierane w swojej dwujęzyczności i jak częsty kontakt ma z każdym z języków.

Jak wychować dwujęzyczne dziecko za granicą?

Dziecko wychowujące się od najmłodszych lat za granicą prawdopodobnie będzie posługiwało się językiem, w którym mówi się w danym kraju, żeby móc swobodnie komunikować się z rówieśnikami. Przez to może wykazywać niechęć wobec języka polskiego. Ważne jest więc to, by od małego otaczać dziecko językiem ojczystym poprzez codzienne rozmowy. To najbardziej naturalny sposób na naukę.

Warto pamiętać przede wszystkim o regularnym kontakcie z rodziną w Polsce. Przyjeżdżając do kraju lub rozmawiając z bliskimi przez internet, dziecko w naturalny sposób będzie uczyło się posługiwać językiem. Wsparcie rodziny jest bardzo ważne i pozwala na zachowanie motywacji w nauce. 

Możecie też znaleźć polską społeczność w miejscu, w którym mieszkacie, np. dołączając do lokalnych grup internetowych. Regularne spotkania z innymi Polakami pozwolą otoczyć dwujęzyczne dziecko językiem polskim i ułatwią mu jego przyswajanie. 

Nie zapomnijcie także o kontakcie z polską kulturą. Oglądajcie wspólnie filmy oraz czytajcie książki w języku polskim. Możecie sięgnąć również po gry planszowe czy edukacyjne pozwalające na naukę słówek czy popularnych wyrażeń.

Polonijka – platforma edukacyjna wspierająca dzieci dwujęzyczne

Ciekawym sposobem na naukę i kontakt z językiem polskim jest też korzystanie z platform edukacyjnych. Jeśli chcecie rozpocząć polską edukację w swoim domu, możecie skorzystać z rozwiązania, jakim jest Polonijka. Decydując się na jeden z pakietów, otrzymacie dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdziecie interaktywne ćwiczenia, karty pracy, wirtualne lekcje czy gry edukacyjne. Dzięki temu nauka języka polskiego będzie dla dziecka prawdziwą frajdą! Skontaktuj się z nami, aby poznać bliżej naszą ofertę.

 

Bibliografia:

Ewa Lipińska, Dwujęzyczność kognitywna, “LingVaria X”, 2015, nr 2(20), https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/17709/lipinska_dwujezycznosc_kognitywna_2015.pdf?sequence=1&isAllowed=y