Dwujęzyczność na emigracji: Jak rozwijać język polski u dzieci?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o emigracji za granicę, często zabierając ze sobą małe dzieci. To naturalne, że pojawia się pytanie: jak rozwijać dwujęzyczność dzieci na emigracji?

Rodzice często obawiają się, że wprowadzenie dwóch języków do życia dziecka może spowodować opóźnienie w nauce języków lub nawet ogólnym rozwoju, ze względu na nadmiar informacji. Na szczęście badania wskazują, że rozwój dziecka, zarówno posługującego się jednym językiem, jak i dwujęzycznego, przebiega podobnie, zwłaszcza na wczesnych etapach nauki języka. Dzieci dwujęzyczne są niezwykle kreatywne językowo i mają zdolność płynnego przechodzenia z jednego języka na drugi. Jednak warto pamiętać, że dwujęzyczność nie rozwija się sama i wymaga ogromnego wsparcia i nauki ze strony rodziców. Jak więc radzić sobie z tym wyzwaniem?

1. Nadaj nauce języka sens

Aby prawidłowo nauczyć swoje dziecko drugiego języka, jako rodzic musisz zastanowić się, dlaczego to jest dla niego ważne i jakie korzyści z tego płyną. Poznawanie kultury polskiej przez język umożliwia dziecku lepsze zrozumienie tradycji, zwyczajów i historii kraju, w którym urodzili się rodzice. Ale to nie wszystko! Ważne jest również to, że nauka języka polskiego daje większą swobodę w kwestii odwiedzin i kontaktów z rodziną w Polsce, co wzmacnia więzi rodzinne i pozwala dziecku poznać swoje korzenie.

2. Nie zmuszaj dziecka do chwalenia się umiejętnościami

Rozumiemy, że szybkie postępy naszego dziecka napawają nas ogromną dumą i pragniemy się pochwalić tym całej rodzinie. Jednak musimy pamiętać, że nie warto się spieszyć! Dajmy naszemu dziecku czas na oswojenie się z drugim językiem – to zupełnie naturalne, że po emigracji czuje się ono zagubione, szczególnie gdy rozpoczyna mówić w nowym języku, podczas gdy jeszcze nie opanowało perfekcyjnie języka polskiego. Ważne jest, abyśmy unikali sytuacji, w których dziecko czuje presję i zostaje zmuszone do mówienia po polsku.

3. Nie zniechęcaj i nie porównuj

Osiągnięcie poziomu biegłości dwujęzyczności wymaga czasu i nie można oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Czasami potrzeba nawet kilku lat, aby osiągnąć bardzo dobry poziom. Wszystko zależy od momentu, w którym rozpoczęliśmy pracę z dzieckiem, warunków, w jakich się rozwijało, wcześniejszej znajomości języka polskiego oraz tego, w jakim języku porozumiewamy się w domu. W trakcie procesu nauki ważne jest, aby być wyrozumiałym i cierpliwym, ponieważ ciężka praca przyniesie wspaniałe efekty!

4. Spraw, by nauka była przyjemnością

Spraw, aby nauka języka polskiego była prawdziwą przyjemnością dla twojego dziecka. Wykorzystuj różnorodne metody i materiały, które pobudzają jego ciekawość i zachęcają do aktywnego uczestnictwa. Stwórz atmosferę pełną zabawy i radości podczas nauki. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi Polonijka! Jest to innowacyjny program edukacyjny stworzony specjalnie dla polskich dzieci mieszkających za granicą.

Pakiet Język Polski Na Start przeznaczony jest dla rodziców, którzy chcą nauczyć dziecko języka polskiego od podstaw. Pakiet zawiera między innymi dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, a na niej:

• scenariusze zajęć stworzone przez nauczyciela języka polskiego jako obcego i drugiego zawierające materiały audio i wideo,
  • karty pracy utrwalające zdobytą wiedzę,
  • możliwość dołączenia do webinarów z języka polskiego jako obcego
  • platformę w wersji mobilnej.

Po kursie dziecko opanuje język polski na poziomie A1, co jest idealnym początkiem w nauce języka! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

Źródła internetowe:

Emigracja: Jak rozwijać dwujęzyczność dziecka i o czym pamiętać? W stronę dziecka. 02.2018. online: http://w-strone-dziecka.blogspot.com/2018/02/emigracja-jak-rozwijac-dwujezycznosc.html dostęp: 30.05.2023