Jak przygotować dziecko do przeprowadzki za granicę?

Podjęliście ważną decyzję wyprowadzki za granicę. Co teraz? Jak najlepiej poinformować o tym swoje dziecko? Rozumiemy, że towarzyszą temu ogromne emocje i stres. Zapoznajcie się z tym artykułem, który pomoże Wam znaleźć sposoby na rozmowę z dzieckiem w tej sprawie.

Co czują dzieci podczas przeprowadzki za granicę?

Podczas przeprowadzki za granicę dzieci wkraczają na rollercoaster emocji. Często czują się zagubione i przestraszone, bo muszą zostawić swoje stare środowisko i przyjaciół. Nie ma co się dziwić, że są smutne i tęsknią za tym, co zostawiają za sobą. Poza tym mogą być sfrustrowane i zaniepokojone, bo niektóre różnice językowe i kulturowe mogą sprawić, że trudno im będzie się porozumieć i zaprzyjaźnić z rówieśnikami. Choć nie brakuje im też ekscytacji i ciekawości co do nowej przygody, to czasem są też po prostu przemęczone i wyczerpane emocjonalnie. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice okazywali im wsparcie i pomagali w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości.

Poinformuj dziecko odpowiednio wcześnie.

Kiedy przyszła pora poinformować dziecko o przeprowadzce za granicę, trzymaj się rzeczywistości. Powiedz mu, jak się sprawy mają. Dlaczego wyjeżdżacie? Co skłoniło was do podjęcia tej decyzji? Na jak długo planujecie tam być? Opowiedz o nowym miejscu, do którego się przeniesiecie, i czego możecie się tam spodziewać. Opisz też, jak wyglądać będzie sam proces przeprowadzki. Możecie nawet na mapie pokazać dziecku, gdzie zamieszkacie.

Pamiętaj, że to ważne, aby poczuło się ważnym członkiem rodziny, który wspólnie z wami przygotowuje się na tę przygodę. Bądź otwarty na jego obawy i potraktuj je poważnie – to sprawi, że będzie chętniej wspierać i pomagać, zamiast ciągle narzekać i domagać się uwagi. Wiemy, że będzie ci brakować czasu na wszystkie rzeczy, które wcześniej robiłaś z dzieckiem na co dzień. Jednak warto przemyśleć i zorganizować przeprowadzkę w kreatywny sposób. Może stać się to dla was okazją do wspólnej zabawy i ożywienia waszej codzienności? Wszystko zależy od waszego podejścia!

Jak pomóc dziecku zaaklimatyzować się w nowym miejscu?

Przeprowadzka do nowego miejsca oznacza pozostawienie za sobą tego, co znane. Jednak nie trzeba się z tym rozstawać na zawsze. Przyjaźnie, zarówno twoje, jak i twojego dziecka, będą poddane próbie. Dzieci, często nawet bardziej niż dorośli, doświadczają podobnych uczuć. To zupełnie nowy świat, pełen innej kultury, zwyczajów i tradycji. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się z książkami dokumentalnymi, przewodnikami czy poszukiwanie informacji w internecie o nowym miejscu. Dzięki temu nowe miejsce stanie się mniej obce. Kiedy już się tam osiedlicie, warto wspólnie zwiedzać okolicę i najbliższe miasta, poznawać miejscową kulturę poprzez wizyty w muzeach czy kościołach. Ważne jest, abyście razem odkrywali otaczające was środowisko!

Pomóż dziecku pielęgnować polską kulturę!

Polonijka to innowacyjny program edukacyjny stworzony specjalnie dla polskich dzieci mieszkających za granicą. Uczniowie otrzymują dostęp do platformy, na której znajdują się interaktywne ćwiczenia, materiały audio i wideo oraz gry i zabawy edukacyjne. Ponadto dzieci mają możliwość uczestniczenia w lekcjach online prowadzonych przez polskich nauczycieli. Dzięki Polonijce nawet po przeprowadzce za granicę dzieci mogą utrzymać kontakt z polską kulturą, wartościami i tradycjami. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o różnych wariantach nauki!

Bibliografia: