Jak skutecznie pielęgnować dwujęzyczność?

Jak skutecznie pielęgnować dwujęzyczność?

Dwujęzyczność jest ogromną zaletą, która wzbogaca osobowość, poszerza horyzonty, pomaga w komunikowaniu się oraz pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny i kreatywność dziecka. Wiadomo, że dziecku dużo łatwiej niż dorosłemu przychodzi nauka drugiego języka – jak jednak skutecznie pielęgnować dwujęzyczność, aby z biegiem czasu nie zanikła?

Najważniejsze jest utrzymywanie stałego kontaktu z dwoma językami – zarówno językiem polskim, jak i językiem lokalnym, którym dziecko się posługuje. Pamiętajmy, że przebywając poza granicami kraju nie należy deprecjonować polskiej kultury i mowy, oraz ich wpływu na wychowanie dziecka. Są to wartości dodane, które pomagają w rozwoju i budują przywiązanie do Ojczyzny. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy najmłodsi nie mają na co dzień w szkole, czy wśród znajomych styczności z językiem polskim, a obcują z nim jedynie w domu podczas rozmów z rodzicami.

Pomocną metodą przy pielęgnowaniu dwujęzyczności może być również oglądanie bajek lub filmów w obu językach. W dzisiejszych czasach bez problemu możemy zakupić płytę z bajką dostępną w kilku wersjach językowych lub znaleźć odpowiednią wersję w Internecie. Oglądanie ulubionych bajek przez dziecko to świetna metoda łączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli zabawy z nauką.

Innym sposobem na podtrzymywanie dwujęzyczności jest regularna zabawa z rówieśnikami, którzy mówią w tych samych językach, co nasze dziecko. Dzięki temu nasza pociecha musi odpowiednio władać tym językiem, który akurat jest potrzebny do komunikacji z daną osobą. Przyjaźnie i rozmowy może nawiązać zarówno z dziećmi mówiącymi po polsku, jak i w innym języku, co pozwoli na naturalne rozwijanie słownictwa i mowy w obu językach.

Kolejnym krokiem, być może najważniejszym, jest zapewnienie dziecku polskiej edukacji. Wszystkie powyższe metody są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o pielęgnowanie dwujęzyczności, jednak często mogą okazać się zwyczajnie niewystarczające. Dlatego warto zadbać o zapewnienie dziecku nauki w polskiej szkole, takiej jak np. Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa.

Dzięki temu, że Polonijka jest szkołą online dziecko może dostosować naukę do swojej dyspozycyjności. W Polonijce uczeń sam wybiera dowolny, dogodny dla siebie czas i miejsce w którym będzie się uczył, co przekłada się na znacznie większą efektywność w poznawaniu polskiej mowy.