Święta majowe

Święta majowe

Maj jest miesiącem, który obfituje w święta! Już na początku miesiąca w Polsce obchodzona jest majówka, czyli długi weekend, który spowodowany jest świętami wolnymi od pracy. Wolne trwa zazwyczaj 3 dni, rozpoczyna się 1, a kończy 3 maja. Wiecie dlaczego te dni są takie ważne dla Polaków?

1 maja

To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto zostało wprowadzone w 1889 roku, na znak upamiętnienia strajków dotyczących wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wydarzenie to miało miejsce w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, w 1886 roku. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1890 roku, a od 1950 roku jest to święto państwowe, wolne od pracy. W tym dniu organizowane są pochody pierwszomajowe, na które uczęszczają całe rodziny. W tym czasie należy podkreślić i zwrócić uwagę na pracę, która wykonywana jest przez ludzi.

edukacja dzieci na emigracji

2 maja

W tym dniu świętujemy podwójnie! Dlaczego? Ponieważ jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi został wprowadzony w 2004 roku. Z tej okazji organizowane są różnorodne manifestacje patriotyczne. W 2009 roku ponad 500 osób utworzyło flagę Polski, z równocześnie uniesionych bransoletek w barwach biało-czerwonych. Była to prawdopodobnie największa flaga Polski! Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto Wam najbliższe! Obchodzone jest od 2002 roku, a jego celem jest uznanie dorobku i wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez państwo niepodległości oraz wierności i przywiązania do polskości. Święto to ma przypominać jak ważna jest Polska, język ojczysty, nauka i wiedza o kraju z którego się pochodzi.

3 maja

Jest to polskie święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dzień ten został wprowadzony na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Konstytucja była uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja. Święto to ustanowiono w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obchodzone było do 1946 roku. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je dopiero ustawą w 1990 roku.

nauka dla dzieci za granicą

Święta majowe to idealny moment aby wraz z rodziną upamiętniać ważne wydarzenia, które miały miejsce w Ojczyźnie. To szczególnie ważne dni dla Polski i Polaków ze względu na historię oraz tradycję, które każdy rodak powinien znać!