Wielkanocne tradycje i zwyczaje obchodzone w Polsce

Wiosna to czas kiedy przyroda budzi się do życia, a poszarzały zimowy krajobraz zaczyna się zielenić. Dlatego też wiosenne święta kojarzą się z radością, energią, rodziną oraz domem. Najważniejszą uroczystością tej pory roku jest Wielkanoc – najstarsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Misterium to jest ruchome, co oznacza, że obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. W zależności od miejsca zamieszkania, można kultywować różnorodne tradycje i zwyczaje Wielkanocne.

Niedziela Palmowa

Wielki tydzień związany jest z wieloma zwyczajami i tradycjami. Rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, która przypada na tydzień przed Wielką Niedzielą. W tym dniu w kościołach święci się palemki, które przygotowane są z okazji upamiętnienia przyjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmę Wielkanocną tworzy się z bukszpanu, suszonych i żywych roślin, kwiatów lub ziół. W przeszłości wierzono, że palmy mają magiczne właściwości, dlatego zanoszono je do domów, aby przynosiły szczęście. W wielu miastach Polski co roku odbywają się konkursy na najpiękniejszą i największą palmę Wielkanocną.

Święconka
polska szkoła online dla dzieci

Jeden z bardziej charakterystycznych zwyczajów Wielkanocy to święcenie pokarmów. Święconka to wiklinowy koszyk, przystrojony bukszpanem, białą serwetką, kurczakami i pisankami. W środku umieszcza się symboliczny pokarm taki jak:

• jaja – symbol narodzenia,
  • chleb – gwarantuje pomyślność,
  • wędlinę – na znak dobrobytu,
  • chrzan – symbolizuje siłę,
  • sól kuchenną oraz pieprz – przyprawy te oznaczają życie,
  • babkę wielkanocną – czyli doskonałość,
  • baranka – znak Zmartwychwstania.

Koszyk święci się w Wielką Sobotę w kościele, a jego zawartość konsumuje się podczas śniadania Wielkanocnego.

Pisanki
polska szkoła dla dzieci za granicą

Malowanie jajek jest barwną tradycją świąt. Zwyczaj ten wywodzi się ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko symbolizowało siły witalne, narodzenie i początek nowego życia. W przeszłości jajka mogły malować tylko kobiety, mężczyznom nie wolno było ich dotykać i wchodzić do pomieszczenia w którym były przystrajane.

Wielka Niedziela
szkoła internetowa dla dzieci

Wielką Niedzielę należy rozpocząć od świątecznego śniadania, które upamiętnia zmartwychwstania Chrystusa. W tym dniu cała rodzina wspólnie zasiada do stołu, który można udekorować pisankami, kurczakami i barankami. Śniadanie zaczyna się od zjedzenia pokarmów, które zostały poświęcone poprzedniego dnia. Czas posiłku musi być radosny, a przygotowane potrawy syte i obfite, na znak dostatku i pomyślności.

Poniedziałek Wielkanocny

Lany poniedziałek to drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Inna nazwa tego dnia to śmingus-dyngus. Tradycja ta polega na oblewaniu się jak wodą, która w przeszłości oznaczała obmycie się z grzechu. Wierzono również, że polanie niezamężnej dziewczyny sprawi, że ta szybko znajdzie narzeczonego. Obecnie zwyczaj ten ma bardzo symboliczny charakter i praktykowany jest przez najmłodszych.

Pamiętajcie, że Polska to kraj z wieloma pięknymi tradycjami, które warto pielęgnować i o które trzeba dbać! Mamy nadzieję, że przekazujecie je swoim dzieciom. Pomoże Wam Polonijka – sprawdź dostępne pakiety i pozwól dziecku na polską edukację nawet za granicą!